علت نام‌گذاری آفیس ۳۶۵ چیست؟

علت نام‌گذاری آفیس ۳۶۵ چیست؟

آفیس ۳۶۵ یک سرویس مبتنی بر ابر است که مجموعه‌ای جامع از نرم‌افزارها و خدمات را ارائه می‌دهد. این سرویس در سال 2010 ارائه شد و در ابتدا تنها شامل پنج برنامه آفیس اصلی ورد، اکسل، پاورپوینت، اکسس و OneNote بود. اما مایکروسافت به‌تدریج برنامه‌ها و خدمات بیشتری را به آفیس 365 اضافه کرد در نهایت در سال 2015، نسخه جدیدی از آفیس 365 را منتشر کرد که شامل برنامه‌ها و خدمات بیشتری بود و آن را  آفیس 365 سرویس‌محور نامید. در ادامه در مورد این سرویس و علت نام‌گذاری آن و همچنین خدماتی که برای کاربران ارائه می‌دهد به طور کامل توضیح خواهیم داد پس تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

علت نام‌گذاری آفیس ۳۶۵

درگذشته، نرم‌افزارهای آفیس به‌صورت نرم‌افزارهای تحت لیسانس عرضه می‌شدند و کاربران برای استفاده از این نرم‌افزارها باید آنها را خریداری می‌کردند و به‌صورت محلی روی سیستم خود نصب می‌کردند. با ظهور خدمات مبتنی بر ابر، مایکروسافت تصمیم گرفت تا نسخه مبتنی بر ابر نرم‌افزارهای آفیس را نیز ارائه دهد. این نسخه جدید، آفیس 365 نامیده شد.

به‌طورکلی علت نام‌گذاری آفیس ۳۶۵ بر اساس دو عامل زیر می‌باشد:

 • تمرکز بر خدمات مبتنی بر ابر

همان‌طور که گفتیم آفیس 365 یک سرویس مبتنی بر خدمات ابر می‌باشد که به کاربران اجازه می‌دهد تا بتوانند به نرم‌افزارهای آفیس از طریق اینترنت با هر دستگاهی، دسترسی داشته باشند.

 • تاکید بر ارائه خدمات جامع

این سرویس، مجموعه‌ای جامع از انواع نرم‌افزارهای کاربردی و خدمات را برای برطرف‌کردن نیاز کاربران ارائه می‌دهد.

عدد 365 نیز در نام آفیس 365 به تعداد روزهای یک سال اشاره دارد و بیان می‌کند که سرویس آفیس 365 در هر زمانی به صورت به‌روزشده در خدمت کاربران قرار داده می‌شود.

آشنایی با مفهوم لایسنس 365

آشنایی با مفهوم لایسنس 365

آشنایی با مفهوم لایسنس 365

لایسنس 365 به این معناست که کاربران می‌توانند با خرید اشتراک ماهانه یا سالانه این سرویس به جدیدترین و به‌روزترین نسخه‌های نرم‌افزارهای آن از طریق اینترنت با استفاده از هر دستگاهی دسترسی داشته باشند. لایسنس 365 دارای انواع مختلفی می‌باشد که هر کدام برای نیازهای یک گروه خاص از کاربران به شرح زیر طراحی شده‌اند:

 • آفیس 365 خانگی: این لایسنس برای کاربردهای خانگی طراحی شده و کاربران می‌توانند از آن در 5 دستگاه مختلف استفاده کنند.
 • آفیس 365 تجاری: این لایسنس نیز همان‌طور که از نامش مشخص است برای استفاده تجاری در نظر گرفته شده و افراد می‌توانند از آن در تعداد نامحدودی از دستگاه‌ها استفاده کنند.
 • آفیس 365 سازمانی: این لایسنس کامل‌تر از سایر لایسنس‌ها می‌باشد و برای سازما‌ن‌ها طراحی شده و به کاربران اجازه می‌دهد تا علاوه بر نرم‌افزارهای آفیس از سایر خدمات مایکروسافت مانند Exchange و SharePoint استفاده کنند.
امکانات آفیس ۳۶۵

امکانات آفیس ۳۶۵

امکانات آفیس ۳۶۵

تهیه لایسنس آفیس 365 امکانات بسیاری به شرح زیر را برای کاربران خود در نظر گرفته است:

Mail یا Outlook

Outlook یک سیستم ایمیلی مبتنی بر ابر است که به کاربران امکان می‌دهد ایمیل‌های خود را از طریق وب و موبایل ارسال و دریافت کنند و آنها را به‌صورت سازمان‌یافته‌ای مدیریت کنند. این نرم‌افزار بخشی از سرویس 365 می‌باشد که ویژگی‌های پیشرفته‌ای همچون مدیریت ایمیل، تقویم و مخاطبین را برای کاربران خود فراهم کرده است. این نرم‌افزار همیشه در حال به‌روزرسانی می‌باشد و کاربران همیشه به آخرین نسخه آن دسترسی خواهند داشت.

Calendar

نرم‌افزار Calendar در آفیس ۳۶۵ یک تقویم مبتنی بر ابر می‌باشد و این امکان را برای کاربران خود فراهم کرده تا بتوانند رویدادهای خود را به‌صورت آنلاین مدیریت کنند. اشتراک‌گذاری تقویم، برنامه‌ریزی جلسات و دریافت اعلان‌های رویداد از جمله ویژگی‌هایی هستند که این نرم‌افزار در اختیار کاربران قرار می‌دهد و آن را به یکی از نرم‌افزارهای محبوب در آفیس 365 تبدیل کرده است.

People

این نرم‌افزار سیستم مدیریت مخاطبین مبتنی بر ابر را برای کاربران فراهم کرده و افراد با استفاده از آن می‌توانند به‌صورت آنلاین و با استفاده از هر دستگاهی مخاطبین خود را مدیریت کنند. این نرم‌افزار آفیس 365 مانند سایر نرم‌افزارها ویژگی‌های پیشرفته و کاربردی بسیاری همچون اشتراک‌گذاری مخاطبین، یافتن مخاطبین و دریافت اعلان‌های مخاطبین را در دسترس قرار داده است و کاربران می‌توانند با استفاده از این ویژگی‌ها به ایجاد، ویرایش، حذف و اشتراک‌گذاری مخاطبین خود بپردازند و با دریافت اعلان‌های مخاطبین از تغییرات آنها مطلع شوند.

Yammer

Yammer یکی از محبوب‌ترین نرم‌افزارهایی است که کاربران با خرید لایسنس آفیس 365 می‌توانند به آن دسترسی داشته باشند. این نرم‌افزار یک شبکه اجتماعی داخلی می‌باشد که به کاربران امکان می‌دهد بتوانند با همکاران خود در سازمان ارتباط برقرار کنند. از جمله ویژگی‌های برجسته این نرم‌افزار ایجاد گروه‌ها، اشتراک‌گذاری فایل‌ها و برگزاری گفتگوهای زنده می‌باشد که با استفاده از آنها، کاربران می‌توانند با افرادی که علاقه‌مندی‌های مشترکی دارند ارتباط بگیرند و اطلاعات مورد نیاز را به راحتی و با سرعت با آنها به اشتراک بگذارند و جلسات خود را به صورت گفتگوهای زنده در این برنامه پیش ببرند.

Newsfeed

Newsfeed یک قسمت کاربردی در اکثر برنامه‌های آفیس 365 است که کاربران با استفاده از آن می‌توانند به آخرین اخبار و اطلاعات سازمان خود دسترسی داشته باشند. این برنامه به‌صورت یک جریان خبری که شامل پست‌های جدید، اعلان‌ها و به‌روزرسانی‌ها می‌باشد در اختیار کاربران قرار داده می‌شود و کاربران آفیس 365 از این طریق می‌توانند به رویدادهای مهم، تغییرات در سیاست‌ها و اطلاعیه‌های امنیتی در سریع‌ترین زمان ممکن دسترسی داشته باشند. ویژگی دیگری که این برنامه برای کاربران در نظر گرفته، این است که افراد می‌توانند Newsfeed خود را بر اساس علاقه‌مندی‌ها سفارشی سازی کنند و آن را براساس نیازها و علاقه خود تنظیم کنند.

One Drive for Business

این‌ نرم‌افزار کاربرد بسیاری دارد و به‌عنوان یک سرویس ذخیره‌سازی ابری به کاربران خود این امکان را می‌دهد که بتوانند فایل‌های خود را در فضای ابری آن ذخیره کنند و در هر زمان و مکانی به آنها دسترسی داشته باشند. One Drive for Business قابلیت‌هایی همچون اشتراک‌گذاری فایل‌ها، همکاری بر روی فایل‌ها، همگام‌سازی فایل‌ها و دسترسی آفلاین به فایل‌ها را برای کاربران آفیس 365 مقدور کرده است و افراد با استفاده از آن می‌توانند با هر دستگاهی و در هر زمانی به فایل‌های مهم خود دسترسی داشته باشند و به این صورت در زمان و انرژی خود صرفه‌جویی کنند.

SharePoint

SharePoint یک پلتفرم همکاری و اشتراک‌گذاری محتوا در آفیس 365 است که کاربران می‌توانند از آن برای اشتراک محتوا با دیگران استفاده کنند و به این صورت برای پیشبرد پروژه‌های مختلف با یکدیگر همکاری داشته باشند. این پلتفرم ویژگی‌های برجسته‌ای مانند ایجاد سایت‌های تیمی، مدیریت محتوا و اتوماسیون فرآیندها را برای کاربران فراهم کرده و کاربران با استفاده از آنها می‌توانند یک مکان مرکزی برای کار تیمی و همکاری ایجاد کنند و در آن محتواهای خود را با استفاده از فیلترهایی همچون طبقه‌بندی، جستجوی پیشرفته و کنترل دسترسی مدیریت کنند و فرایندهایی همچون گردش کار، فرم‌ها و لیست‌ها را به صورت خودکار پیش ببرند.

Planner

برای توسعه و بهبود پروژه‌ها بودن یک سرویس برای مدیریت آنها می‌تواند کمک بسیاری به افراد بکند و مقدار قابل‌توجهی از زمان و انرژی آنها را حفظ کند. Planner یک سرویس مدیریت پروژه مبتنی بر ابر در مجموعه آفیس 365 است که به کاربران این اجازه را می‌دهد بتوانند پروژه‌های خود را به‌صورت سازمان‌یافته مدیریت کنند. این نرم‌افزار این کار را با استفاده از ویژگی‌های زیر انجام می‌دهد:

 • ایجاد تخته‌های کاری: کاربران با ایجاد این تخته‌ها می‌توانند یک مکان مرکزی برای مشاهده وظایف، میزان پیشرفت و اعضای تیم داشته باشند.
 • تخصیص وظایف: با استفاده از این نرم‌افزار، مدیران پروژه می‌توانند تخصیص وظایف را به‌صورت جزئی و با ارائه اطلاعاتی همچون نام، توضیح و مهلت اتمام در اختیار اعضای تیم قرار دهند.
 • ردیابی توسط اعضا و مدیران: این ویژگی برای مدیریت پروژه‌ها بسیار کاربردی می‌باشد و مدیران می‌توانند اعضای جدیدی را به تیم اضافه و افرادی را حذف کنند و اعضا به‌صورت جزئی می‌توانند به وظایف خود دسترسی داشته باشند و روی آنها کار کنند.
 • ردیابی میزان پیشرفت: کاربران با استفاده از این ویژگی می‌توانند میزان پیشرفت کار و وظایف خود در پروژه را به‌صورت نمودارها و داشبوردهای متعدد مشاهده کنند و مطمئن شوند تمامی کارها طبق برنامه پیش خواهند رفت.

Tasks

نرم‌افزار Tasks یک ابزار ساده و کاربردی آفیس ۳۶۵ می‌باشد که برای مدیریت وظایف طراحی شده است. کاربران با استفاده از این نرم‌افزار می‌توانند وظایف کاری را به طور کاملی سازمان‌دهی کنند و آنها را به دیگران اختصاص دهند. برای این کار نیز ابتدا باید فهرستی از وظایف شامل اطلاعاتی همچون نام، توضیح، مهلت و مسئول ایجاد شود، سپس به دیگران تخصیص داده شود و نام کاربری شخص مورد نظر برای آن یادداشت شود. این نرم‌افزار برای طیف گسترده‌ای از مشاغل و همچنین برای برنامه روزانه نیز بسیار کاربردی است و افراد بسیاری همچون مدیران، کارمندان، کارآفرینان و حتی افراد خانه‌دار نیز می‌توانند از قابلیت‌های آن بهره ببرند و وظایف روزانه خود و اطرافیان را به بهترین نحو مدیریت کنند. همچنین این نرم‌افزار قابلیت ردیابی میزان پیشرفت را نیز در اختیار کاربران خود قرار داده و کاربران می‌توانند میزان پیشرفت خود در وظایف را مشاهده کنند.

Power BI

Power BI یک ابزار تحلیل داده در آفیس 365 می‌باشد که به مشترکین خود کمک می‌کند داده‌های خود را از منابع مختلف جمع‌آوری کنند و به تجزیه و تحلیل آنها با استفاده از فیلترها، محاسبات و نمودارها بپردازند و نمودارها و گزارش‌های تعاملی را به‌صورت واضح و دقیق به دست بیاورند و در نهایت در صورت تمایل آنها را به اشتراک بگذارند. این ابزار به طور کلی بسیار کاربردی است و به کاربران کمک می‌کند اطلاعات ارزشمندی را از داده‌ها استخراج کنند و تصمیمات بهتری برای پیشبرد کار خود بگیرند. از جمله مهم‌ترین کاربردهای این نرم‌افزار می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • تجزیه‌وتحلیل داده‌های فروش
 • تجزیه‌وتحلیل داده‌های مشتری
 • تجزیه‌وتحلیل داده‌های بازاریابی
 • تجزیه‌وتحلیل داده‌های تولید
چرا باید آفیس ۳۶۵ را خرید؟

چرا باید آفیس ۳۶۵ را خرید؟

چرا باید آفیس ۳۶۵ را خرید؟

باتوجه‌به امکاناتی که در بالا توضیح دادیم، تاکنون متوجه شده‌اید که سرویس آفیس 365 چقدر کاربردی می‌باشد و در اهداف مختلف چقدر می‌تواند کمک کننده باشد. در ادامه دلایل و مزیت‌های خرید اشتراک این سرویس را بررسی می‌کنیم:

 • دسترسی کامل به انواع برنامه‌ها و نرم‌افزارهای کاربردی و قدرتمند

سرویس آفیس 365 دارای برنامه‌های کاربردی بسیاری می‌باشد که به کاربران خود کمک می‌کند به‌صورت کارآمدتر کارهای خود را پیش ببرند و مدیریت بیشتری روی آنها داشته باشند.

 • ایجاد روشی برای همکاری آسان و بدون دردسر

شما با تهیه آفیس 365 می‌توانید به راحتی با سایر همکاران و افراد مورد نظر خود همکاری داشته باشید و پروژه‌ها یا موضوعات خاص را با آنها به اشتراک بگذارید و بتوانید همزمان روی آنها کار کنید.

 • جامعیت گسترده

سرویس آفیس 365 برای افراد مختلف با اهداف متفاوت بسیار کارایی دارد و همه افراد با هر هدفی می‌توانند از آن بهره ببرد. به طور مثال دانشجویان می‌توانند از اشتراک این سرویس برای انجام پروژه‌ها، تکالیف و ارائه‌های خود بهره ببرند و کارآفرینان و مدیران کسب و کارها می‌توانند برای تخصیص وظایف، همکاری بین اعضا و پیشبرد پروژه‌های شرکت خود از آفیس 365 استفاده کنند.

 • قابلیت دسترسی

از دیگر مزایای خریداری آفیس ۳۶۵، قابلیت دسترسی به آن از طریق دستگاه‌های مختلف از جمله رایانه‌های شخصی، مک‌ها، دستگاه‌های تلفن همراه و تبلت‌ها می‌باشد.

 • قیمت مقرون‌به‌صرفه

شما با خرید مجموعه آفیس 365 در مقایسه با زمانی که بخواهید تک تک نرم‌افزارهای آن را برای خود خریداری کنید، می‌توانید تا مقدار قابل توجهی در هزینه‌های خود صرفه‌جویی داشته باشید.

سخن پایانی

امروزه استفاده از سیستم‌ها و سرویس‌های مبتنی بر ابر از لحاظ دسترسی گسترده در هر زمان و مکانی به دلیل مزایایی که برای افراد به وجود می‌آورد، بیش از همیشه مورد توجه قرار گرفته‌ است. آفیس ۳۶۵ نیز یک سرویس مبتنی بر ابر می‌باشد که یک مجموعه‌ای از نرم‌افزارهای قدرتمند و انعطاف‌پذیر را ارائه می‌دهد و می‌تواند برای طیف گسترده‌ای از کاربران مفید باشد. بر همین اساس در این مطلب از اکانت بازار به ارائه اطلاعات کاملی از این سرویس پرداختیم و امکانات و ویژگی‌های آن را به تفکیک برایتان شرح دادیم. در حال حاضر می‌توانیم با آگاهی بسیاری از این برنامه آن را برای اهداف خود خریداری کنید و به یک نظم و مدیریت اصولی در کار خود برسید.

سوالات متداول

 1. آفیس 365 چه نوع برنامه‌ای می‌باشد؟

آفیس 365 یک مجموعه نرم‌افزاری است که به‌صورت اشتراک ماهانه یا سالانه در اختیار کاربران قرار می‌گیرد و دارای نرم‌افزارهای متنوعی با کاربردهایی همچون بهره‌وری، همکاری و تحلیل داده‌ها می‌باشد.

 1. انواع لایسنس‌های آفیس 365 کدام هستند؟

به‌طورکلی این مجموعه شامل 3 نوع لایسنس خانگی، تجاری و سازمانی می‌باشد.

 1. تهیه اشتراک آفیس 365 برای چه کسانی مناسب می‌باشد؟

به‌طورکلی تهیه اشتراک این مجموعه برای طیف گسترده‌ای از کاربران همچون کاربران شخصی، دانشجویان و دانش‌آموزان، کارآفرینان و سازمان‌ها می‌تواند بسیار کاربردی باشد.

 1. آیا امکان استفاده از آفیس 365 در دستگاه‌های مختلف وجود دارد؟

بله شما می‌توانید از ابزارهای این سرویس در دستگاه‌های مختلفی همچون رایانه‌های شخصی، مک‌ها، دستگاه‌های تلفن همراه و تبلت‌ بهره ببرید.

برای این نوشته برچسبی وجود ندارد !

نظرات کاربران

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *