معرفی بهترین دوره‌های آموزشی کورسرا برای یادگیری در تعطیلات

معرفی بهترین دوره‌های آموزشی کورسرا برای یادگیری در تعطیلات

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

مقدمه

تعطیلات فرصتی عالی برای یادگیری چیزهای جدید و ارتقای مهارت‌هایتان است. پلتفرم آموزشی کورسرا با همکاری دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی معتبر دنیا، دوره‌های با کیفیتی را در زمینه‌های مختلف مانند علوم کامپیوتر، علوم‌انسانی، کسب‌وکار، زبان و غیره ارائه می‌دهد. این دوره‌ها به‌صورت آنلاین و با استفاده از ویدئو، متن، آزمون و تمرینات عملی برگزار می‌شوند و فرصتی بی‌نظیر برای یادگیری مهارت جدید در تعطیلات به شمار می‌آید. شما با استفاده از این پلتفرم می‌توانید به بهترین شکل ممکن از تعطیلات خود استفاده کنید و مهارت‌های خود را توسعه دهید یا یک مهارت جدید را بیاموزید. بر همین اساس در این مطلب قصد داریم به معرفی بهترین دوره‌های آموزشی کورسرا برای یادگیری در تعطیلات بپردازیم و بهترین دوره‌های آن را به شما معرفی کنیم.

آیا دوره‌های آموزشی Coursera رایگان است؟

آیا دوره‌های آموزشی Coursera رایگان است؟

آیا دوره‌های آموزشی Coursera رایگان است؟

کورسرا دارای دو دوره رایگان و پرمیوم است که در دوره رایگان آن به محتواهای آموزشی مانند ویدئو، متن و آزمون‌ها دسترسی دارید و در دوره پرمیوم این پلتفرم، علاوه بر این آموزش‌ها امکانات دیگری همچون پروژه‌های عملی، انجمن‌های گفتگو و گواهینامه در اختیارتان قرار داده می‌شود. پس باید بگوییم که کورسرا دوره‌های آموزشی خود را به‌صورت رایگان نیز در اختیار کاربران قرار داده و اگر قصدتان تنها یادگیری یک مهارت جدید بدون استفاده از امکانات و ویژگی‌های اضافی این پلتفرم است، اکانت رایگان آن را برای خود ایجاد کنید.

بهترین دوره‌های آموزشی کورسرا برای یادگیری در تعطیلات

بهترین دوره‌های آموزشی کورسرا برای یادگیری در تعطیلات

بهترین دوره‌های آموزشی کورسرا برای یادگیری در تعطیلات

همان‌طور که گفتیم این پلتفرم دارای دوره‌های آموزشی در زمینه‌های بسیار متفاوتی است که با استفاده از آنها می‌توانید مهارت مورد نظر خود را بیاموزید و سایر مهارت‌های خود را تقویت کنید. بهترین دوره‌های آموزشی کورسرا که به‌صورت رایگان قابل‌دسترسی هستند و به شما توصیه می‌کنیم در زمان تعطیلات به یادگیری آنها بپردازید عبارت‌اند از:

Programming for Everybody (Getting Started with Python)

دوره “برنامه‌نویسی برای همه (شروع با پایتون) ” در کورسرا، یک دوره مقدماتی برای یادگیری زبان برنامه‌نویسی پایتون است. این دوره برای همه افراد، چه باتجربه و چه بدون تجربه برنامه‌نویسی، مناسب می‌باشد و در آن مفاهیم پایه‌ای برنامه‌نویسی مانند متغیرها، انواع داده‌ها، عملگرها، دستورات شرطی، حلقه‌ها و توابع آموزش داده خواهند شد. در نهایت شما در ادامه این دوره یاد می‌گیرید که با استفاده از این مفاهیم، برنامه‌های ساده‌ای را بنویسید. این دوره شامل 7 بخش است که هر بخش شامل چندین ویدئو، آزمون و تمرین عملی می‌باشد و در پایان هر بخش یک پروژه عملی قرار داده شد که بتوانید با استفاده از آن میزان پیشرفت خود را اندازه بگیرید. به‌طورکلی اگر قصد دارید در تعطیلات پیش رو، زبان برنامه‌نویسی پایتون را بیاموزید، این دوره یک گزینه عالی برای شما می‌باشد.

Learning How to Learn: Powerful mental tools to help you master tough subjects

دوره “آموزش نحوه یادگیری: ابزارهای ذهنی قدرتمند برای کمک به شما در تسلط بر موضوعات دشوار” یکی دیگر از آموزش‌های مهم و پرطرفدار در کورسرا می‌باشد که بر ارائه تکنیک‌های یادگیری کاربردی تمرکز کرده است و شما با مشارکت در آن می‌توانید با نحوه عملکرد مغز و دو حالت یادگیری متفاوت آن آشنا شوید و نحوه رمزگذاری و ذخیره اطلاعات در مغز را بیاموزید. به‌علاوه، این دوره به شما تکنیک‌های مختلفی برای یادگیری موثرتر، مانند تکنیک‌های حافظه، روش‌های مقابله با اهمال‌کاری و بهترین روش‌های مطالعه و تست‌زنی را آموزش می‌دهد.

 • تکنیک‌های حافظه: این تکنیک‌ها به شما کمک می‌کنند تا اطلاعات را به طور موثرتری به خاطر بسپارید، مانند روش لایتنر و کاخ حافظه.
 • روش‌های مقابله با اهمال‌کاری: شما با این روش‌ها یاد می‌گیرید تا از اهمال‌کاری در انجام وظایف خود جلوگیری کنید و به اهداف مورد نظر خود برسید.
 • بهترین روش مطالعه و تست‌زنی: این روش‌ها ازاین‌جهت کاربرد دارند که به شما کمک می‌کنند تا از زمان خود به طور موثرتری استفاده کنید و در امتحانات بتوانید نمرات بیشتری را کسب کنید.

اگر به دنبال ارتقای مهارت‌های یادگیری خود و تسلط بر موضوعات دشوار هستید، این دوره یک گزینه عالی برای شما است. این دوره به شما کمک می‌کند تا از مغز خود به طور مؤثرتر استفاده کنید و به پتانسیل کامل خود در یادگیری دست پیدا کنید.

The Science of Well-Being

دوره “علم شادکامی” در کورسرا، به شما اصول علمی خوشبختی و رفاه را آموزش می‌دهد. این دوره جزو محبوب‌ترین دوره‌های کورسرا با بیش از 3 میلیون دانشجو است که در آن مفاهیمی مانند شادی، شکرگزاری، ذهن‌آگاهی، روابط اجتماعی و معنویت آموزش داده می‌شود. آموزش‌های این دوره در 10 بخش ادامه دارد و در پایان هر کدام یک چالش در اختیار شما قرار داده می‌شود تا بتوانید با حل‌کردن آن میزان مهارت خود در این زمینه را بسنجید و نقاط قوت و ضعف خود را پیدا کنید. به‌طورکلی شما در این دوره با موارد زیر آشنا خواهید شد:

 • در این دوره، شما با برخی از باورهای رایج در مورد شادی که پایه و اساس علمی ندارند آشنا می‌شوید.
 • در این دوره، راهکارهای عملی و مبتنی بر تحقیقات علمی برای افزایش شادی و رفاه به شما آموزش داده خواهد شد.
 • تمرینات ذهن‌آگاهی و شکرگزاری در این دوره به شما آموزش داده خواهد شد که با استفاده از آنها می‌توانید شادتر و خوش‌بین‌تر باشید.
 • شما با اهمیت روابط اجتماعی و معنویت در شادکامی در این دوره آشنا خواهید شد.

اگر به دنبال افزایش شادی و رفاه خود هستید، این دوره یک گزینه عالی برای یادگیری در تعطیلات می‌باشد که می‌تواند روی ایجاد دیدگاه مثبت در شما تاثیر بسیاری بگذارد.

Becoming a changemaker: Introduction to Social Innovation

دوره “تبدیل‌شدن به یک عامل تغییر: مقدمه‌ای بر نوآوری اجتماعی” در کورسرا، به شما نحوه ایجاد تغییرات مثبت در جامعه را آموزش می‌دهد که با مشارکت در آن می‌توانید با مهارت‌های لازم برای تبدیل‌شدن به یک عامل تغییر اجتماعی مثبت آشنا شوید. به‌طورکلی در این دوره رایگان از کورسرا، مفاهیمی همچون نوآوری اجتماعی، کارآفرینی اجتماعی، رهبری و توسعه پایدار به شما آموزش داده می‌شود که با استفاده از آنها می‌توانید مشکلات موجود را کشف کرده و راهکارهایی خلاقانه برای رفع آنها پیشنهاد دهید. چند نمونه از موضوعاتی که در این دوره مورد آموزش قرار گرفته‌اند عبارت‌اند از:

●      مفاهیم کلیدی نوآوری اجتماعی

مفاهیم کلیدی نوآوری اجتماعی مانند تئوری تغییر، مدل‌های کسب‌وکار اجتماعی و ارزیابی تاثیر اجتماعی در این دوره به شما آموزش داده خواهد که یادگیری آنها در محیط اجتماعی چه صاحب یک کسب‌وکار باشید و چه عضو کوچکی از یک سازمان، می‌تواند برای شما بسیار کاربردی باشد.

●      مهارت‌های لازم برای عاملان تغییر اجتماعی

در این دوره به شما مهارت‌هایی همچون ارتباطات، کار تیمی، رهبری و جمع‌آوری سرمایه آموزش داده خواهد شد که با استفاده از آنها می‌توانید نوآوری‌های بسیاری را ایجاد کنید.

●      مطالعات موردی از نوآوری‌های اجتماعی موفق

علاوه بر آموزش‌های لازم، این دوره مثال‌ها و مطالعات موردی زیادی از نوآوری‌های اجتماعی موفق را در اختیارتان قرار خواهد داد که با مطالعه آنها می‌توانید نکات مثبتی را بیاموزید و از آنها برای پیشبرد کار خود استفاده کنید.

به‌طورکلی با مشارکت در این دوره و یادگیری مهارت‌هایی که گفتیم، می‌توانید شخصی باشید که تغییرات مثبتی را در جامعه ایجاد خواهد کرد و جامعه‌ای عادلانه‌تر و پایدارتر را به وجود خواهد آورد.

HTML, CSS, and Javascript for Web Developers

دوره “HTML، CSS و جاوا اسکریپت برای توسعه‌دهندگان وب” یکی دیگر از بهترین دوره‌های رایگان در کورسرا، می‌باشد که به شما پایه و اساس برنامه‌نویسی وب را آموزش می‌دهد. چه در زمینه برنامه‌نویسی تجربه داشته باشید و چه نداشته باشید، این دوره می‌تواند گزینه مناسبی برای شما باشد که در آن با سه زبان‌اصلی برنامه‌نویسی وب، یعنی HTML، CSS و جاوا اسکریپت به شرح زیر آشنا خواهید شد:

●      مفاهیم پایه‌ای HTML

مفاهیم پایه‌ای HTML مانند تگ‌ها، عناصر و ساختار صفحات وب در این دوره به شما آموزش داده خواهد شد که با استفاده از آنها می‌توانید ساختار صفحات وب را ایجاد کنید.

●      طراحی صفحات وب با CSS

نحوه استفاده از CSS برای انتخابگرها، رنگ‌ها، فونت‌ها، طرح‌بندی و مفاهیم پیشرفته طراحی وب از دیگر آموزش‌هایی است که در این دوره در اختیارتان قرار داده می‌شود و با استفاده از آنها می‌توانید ظاهر صفحات وب مورد نظر خود را طراحی کنید.

●      برنامه‌نویسی پویا با جاوا اسکریپت

نحوه استفاده از جاوا اسکریپت و اضافه‌کردن عملکرد به صفحات وب، مانند انیمیشن‌ها، تعاملات   کاربری و ذخیره‌سازی داده‌ها را در این دوره یاد می‌گیرد و می‌توانید به‌آسانی صفحات وب را پویا و تعاملی کنید.

Graphic Design Specialization

Graphic Design Specialization

Graphic Design Specialization

دوره “تخصص طراحی گرافیک” در کورسرا، مهارت‌های لازم برای تبدیل‌شدن به یک طراح گرافیک حرفه‌ای را در اختیار شما قرار می‌دهد. این دوره توسط طراحان گرافیک برجسته مانند Ellen Lupton و Emily Oberman تدریس می‌شود و شامل 5 دوره مجزا است که شما را در زمینه‌های مختلف طراحی گرافیک مانند اصول طراحی، تایپوگرافی، طراحی رابط کاربری و برندسازی آموزش می‌دهد. به‌طورکلی در این دوره مفاهیم کلیدی طراحی گرافیک مانند خط، رنگ، شکل، فضا و ترکیب‌بندی و کار با نرم‌افزارهای معروف طراحی همچون Adobe Photoshop، Illustrator و InDesign به شما آموزش داده خواهد شد که با استفاده از آنها می‌توانید طرح‌های گرافیک جذاب و خلاقانه را ایجاد کنید و خود را به یک متخصص طراحی گرافیک تبدیل کنید و از این طریق یک فرصت شغلی را برای خود به ارمغان بیاورید.

Digital Marketing Specialization

اگر به دنبال یادگیری بازاریابی دیجیتال هستید، دوره “تخصص بازاریابی دیجیتال” در کورسرا که به‌صورت رایگان در دسترستان قرار گرفته و یکی از بهترین دوره‌های این پلتفرم می‌باشد، گزینه بسیار مناسبی است که به شما توصیه می‌کنیم در تعطیلات پیش رو این دوره را در برنامه خود قرار دهید و مهارت خود در این زمینه را توسعه دهید. علاوه بر مفاهیم کلیدی و پایه در دیجیتال مارکتینگ، شما در این دوره با ابزارهای مختلف بازاریابی دیجیتال مانند Google Analytics، Google Ads و Facebook Ads آشنا می‌شوید و می‌توانید پروژه‌های خود را با استفاده از آنها مدیریت کنید. به‌طورکلی مهارت‌هایی که از این دوره به دست خواهید آورد به شرح زیر می‌باشند:

●      اصول بازاریابی دیجیتال

مفاهیم کلیدی بازاریابی دیجیتال مانند استراتژی بازاریابی، قیف بازاریابی و مخاطبان هدف از جمله موضوعاتی هستند که در این دوره به شما آموزش داده خواهند شد.

●      بازاریابی محتوا

نحوه ایجاد و توزیع محتوای جذاب و ارزشمند برای جذب و حفظ مخاطبان در این دوره به طور کامل در اختیارتان قرار خواهد گرفت که با استفاده از آنها می‌توانید محتواهای خارق‌العاده‌ای را تولید کنید و خود را از رقبایتان متمایز کنید.

●      بازاریابی رسانه‌های اجتماعی

نحوه استفاده درست از رسانه‌های اجتماعی در این دوره به شما آموزش داده می‌شود و با استفاده از آنها می‌توانید ارتباط تعاملی و خوبی را با مخاطبین خود برقرار کنید و در نتیجه محصولات و خدماتتان را بهتر به فروش برسانید.

●      تجزیه‌وتحلیل داده‌ها

نحوه کار با ابزارهای مختلفی همچون گوگل آنالیتیکس در این دوره در اختیار شما قرار خواهد گرفت و می‌توانید با کمک آنها به تجزیه‌وتحلیل دیتاهای خود بپردازید و نقاط ضعف و قوت خود را پیدا کنید.

Search Engine Optimization (SEO) Specialization

در این دوره که دوره “تخصص سئو (SEO)” نامیده می‌شود، نحوه بهینه‌سازی وب‌سایت برای موتورهای جستجو به شما آموزش داده خواهد شد که با استفاده از آن می‌توانید سایت خود را در صدر نتایج قرار دهید. موضوعاتی که در این دوره مورد بحث قرار داده می‌شود عبارت‌اند از:

●      اصول سئو

قبل از هر چیزی در این دوره اصول سئو به شما یاد داده خواهد شد و در آن با مفاهیم کلیدی سئو مانند کلمات کلیدی، بک‌لینک‌ها، الگوریتم‌های موتور جستجو و نقشه‌های سایت آشنا می‌شوید.

●       سئو تکنیکال

نحوه بهینه‌سازی ساختار و کد وب‌سایت خود برای موتورهای جستجو در این بخش از دوره تخصص سئو در اختیارتان قرار داده می‌شود.

●      سئو محتوا

ایجاد و انتشار محتوای مفید و بهینه‌سازی‌شده از دیگر موضوعاتی است که در این دوره مورد بحث قرار می‌گیرد و به شما کمک می‌کند محتواهایی هر چه بهینه‌تر را در وب‌سایت خود منتشر کنید.

●      سئو محلی

یادگیری بهینه‌سازی وب‌سایت باتوجه‌به یک موقعیت جغرافیایی خاص از دیگر مهارت‌هایی است که در این دوره به دست خواهید آورد.

●      آنالیز سئو

آنالیز و اندازه‌گیری میزان پیشرفت سئو در وب‌سایت از دیگر مهارت‌هایی است که در این دوره به طور کامل با آن آشنا می‌شوید.

Data Science Specialization

دوره “تخصص علم داده” در کورسرا، به شما اصول و فنون علم داده را آموزش می‌دهد و مهارت شما در زمینه‌های مختلف علم داده؛ مانند آمار، یادگیری ماشین، رگرسیون و یادگیری عمیق را توسعه می‌بخشد. در این دوره، شما با مفاهیم کلیدی علم داده مانند داده، الگوریتم، مدل و پیش‌بینی آشنا خواهید شد. همچنین، با ابزارهای مختلف علم داده مانند Python، R و Jupyter Notebook آشنا می‌شوید و یاد خواهید گرفت که چگونه از آنها برای جمع‌آوری، تجزیه‌وتحلیل و مدل‌سازی داده‌ها استفاده کنید.

Successful Negotiation: Essential Strategies and Skills

دوره “مذاکره موفق: استراتژی‌ها و مهارت‌های ضروری” یکی دیگر از بهترین دوره‌های موجود در کورسرا است که به شما توصیه می‌کنیم در زمان تعطیلات به آموزش آن بپردازید. به‌طورکلی در این دوره آموزش‌هایی برای موفقیت در مذاکره به شرح زیر در اختیارتان قرار داده شده:

●      اصول مذاکره

مفاهیم کلیدی مذاکره مانند BATNA، ZOPA و مذاکره برنده-برنده در این دوره به شما آموزش داده خواهد شد و می‌توانید در جلسات کاری خود از آنها استفاده کنید و از همان اول گفتگو را به سمت نیازهای خود پیش ببرید.

●      آماده‌سازی برای مذاکره

برای داشتن یک مذاکره موفق باید بتوانید اهداف را شناسایی کنید و اطلاعات مورد نیاز در مورد آنها را جمع‌آوری و مهارت‌های خود را بسنجید، تمامی این موضوعات در دوره مذاکره موفق در اختیارتان قرار داده خواهد شد.

●      تکنیک‌های مذاکره

تکنیک‌های مختلفی در حین مذاکره برای رسیدن به موفقیت همچون چانه‌زنی، امتیازدهی و حل مسئله در این دوره به شما آموزش داده خواهد شد.

●      جمع‌بندی مذاکره

در هر گفتگویی بخش جمع‌بندی آن اهمیت بسیاری دارد که شما در این دوره به طور کامل با نحوه جمع‌بندی و رسیدن به یک توافق موفق در مذاکره آشنا خواهید شد.

سخن پایانی

همان‌طور که گفتیم تعطیلات همچون عید نوروز می‌توانند بهترین زمان برای توسعه مهارت‌ها و یادگیری یک مهارت جدید باشند، اگر شما هم قصد یادگیری و آموزش در این زمان و سایر تعطیلات را دارید، پلتفرم آموزشی کورسرا گزینه بسیار مناسبی برای شما می‌باشد که می‌توانید به‌صورت رایگان به آموزش‌های آن دسترسی داشته باشید. ما نیز در این مطلب به معرفی دوره‌های آموزشی محبوب این پلتفرم پرداختیم تا در صورت تمایل و باتوجه‌به نیازتان از آنها استفاده کنید و مهارتی جدید را برای خود کسب کنید. در صورت داشتن هرگونه سوال نیز می‌توانید با تیم پشتیبانی ما در اکانت بازار ارتباط برقرار کنید و مسائل خود را با آنها در میان بگذارید.

سوالات متداول

 1. چه نوع دوره‌هایی در کورسرا برای یادگیری در تعطیلات مناسب هستند؟

انتخاب نوع دوره به علاقه و هدف شما از یادگیری بستگی دارد. اگر دلتان می‌خواهد در زمینه دیجیتال مارکتینگ و سئو مهارت به دست بیاورید دوره‌های Search Engine Optimization (SEO) Specialization و Digital Marketing Specialization گزینه مناسبی برای شما هستند؛ اما اگر دلتان می‌خواهد در زمینه برنامه‌نویسی به کسب مهارت بپردازید، مشارکت در دوره‌های Programming for Everybody (Getting Started with Python) و HTML, CSS, and Javascript for Web Developers را به شما توصیه می‌کنیم.

 1. چقدر زمان برای گذراندن دوره‌ها نیاز داریم؟

این موضوع به نوع دوره انتخابی شما بستگی دارد برخی دوره‌ها در چند ساعت قابل گذراندن هستند، درحالی‌که برخی دیگر ممکن است چند هفته یا حتی چند ماه طول بکشند.

 1. آیا برای گذراندن دوره‌هایی که در بالا ذکر شد نیاز به دانش قبلی دارم؟

خیر در اکثر دوره‌هایی که در بالا بیان کردیم شما بدون هیچ‌گونه تخصص و تجربه می‌توانید از دوره مورد نظر خود استفاده کنید.

 1. آیا می‌توانیم برای دوره‌های کورسرا گواهینامه دریافت کنیم؟

بله در صورت پرداخت هزینه، می‌توانید برای دریافت گواهینامه برای هر دوره‌ای که گذرانده‌اید اقدام کنید.

برای این نوشته برچسبی وجود ندارد !

نظرات کاربران

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *